Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć na ich temat?

photo of three solar panels

Fotowoltaika to obecnie najpopularniejsze i najchętniej wybierane odnawialne źródło energii. Rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych wśród klientów jest doskonale zrozumiała – świadomość posiadania własnej, domowej minielektrowni, niezależność od stale zmieniających się cen prądu, a także pozytywny wpływ na stan środowiska sprawiają, że coraz częściej zaczynają one gościć na naszych dachach. Jeśli rozważasz instalację paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym, w poniższym artykule znajdziesz przydatne informacje na ich temat.

W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?

Wiele osób dość sceptycznie podchodzi do fotowoltaiki twierdząc, że panele fotowoltaiczne działają tylko w słoneczne dni. Oczywiście nie jest to prawdą, gdyż instalacja fotowoltaiczna działa także wtedy, gdy niebo jest pokryte chmurami, a więc od zmierzchu do świtu. Panele fotowoltaiczne produkują energię także wtedy, kiedy na zewnątrz jest pochmurno, ale w mniejszych ilościach niż miałoby to miejsce w przypadku słonecznych dni.

Działanie paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo proste. Promienie słoneczne, które padają na ogniwa fotowoltaiczne zostają przekształcone w energię elektryczną, a dokładniej prąd stały. Ten z kolei z pomocą inwertera solarnego zostaje przekształcony w prąd zmienny, z którego możemy korzystać w swoim domu.

Panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę?

Jeśli budujesz dom i w przyszłości planujesz zainstalować na nim panele fotowoltaiczne, już na etapie jego projektowania warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, m.in.:

  • kąt nachylenia dachu;
  • położenie budynku względem stron świata (ważne, aby panele fotowoltaiczne instalować od południa, czyli od strony do której dociera najwięcej słońca w ciągu dnia);
  • zacienienie dachu przez elementy budynku;
  • podłączenie instalacji;
  • elementy, które zmniejszają przestrzeń możliwą do wykorzystania w przypadku instalacji fotowoltaicznej.

Mieszkańcy Częstochowy i okolic, którzy szukają odpowiedniej firmy zajmującej się instalacją paneli fotowoltaicznych mogą mieć pewność, że po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „fotowoltaika częstochowa” znajdą tylko najlepsze oferty.

Dodaj komentarz